GALERIA

5. rocznica śmierci Romualda Lipko. Tak wygląda grób wybitnego kompozytora. ZDJĘCIA

2025-02-06 10:53

6 lutego mija pięć lat od śmierci Romualda Lipko. Wybitny kompozytor i współtwórca Budki Suflera spoczywa na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. Dziś na jego grobie widnieje napis „Cisza jak ta”, a oprócz zniczy i kwiatów na nagrobku pozostawiono też symbolicznie kilka groszy… Zobaczcie zdjęcia.

Spis treści

  1. Mija 5 lat od śmierci Romualda Lipko. Kim był?
  2. Gdzie jest pochowany Romuald Lipko?
  3. Budka Suflera wspomina Romualda Lipko. „Tacy ludzie jak Romek są przy nas zawsze i wszędzie”

Mija 5 lat od śmierci Romualda Lipko. Kim był?

Romuald Lipko był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów. Urodził się 3 kwietnia 1950 r. w Lublinie. Na kartach historii polskiej estrady zapisał się jako współtwórca Budki Suflera i współautor jej największych hitów (m.in. „Jolka, Jolka”, „Takie Tango”, „Bal wszystkich świętych” czy „Za ostatni grosz”). Komponował też dla wielu innych polskich gwiazd, w tym dla Izabeli Trojanowskiej („Wszystko czego dziś chcę”), Anny Jantar („Nic nie może przecież wiecznie trwać”), czy Urszuli („Dmuchawce, latawce, wiatr”).

W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Poza Lublinem, muzyk związany był też z Kazimierzem Dolnym, gdzie miał swoją posiadłość, a w 2023 r. - już pośmiertnie – został odznaczony tytułem honorowego obywatela tego miasta.

Romuald Lipko chorował na nowotwór dróg żółciowych i wątroby. Zmarł 6 lutego 2020 r., mając 69 lat.

"Romuald Lipko - Niezapomniane melodie". TVP w wyjątkowy sposób uczci pamięć o liderze Budki Suflera

Gdzie jest pochowany Romuald Lipko?

Msza pogrzebowa Romualda Lipko odbyła się 12 lutego w lubelskiej archikatedrze. Tuż po niej kompozytor spoczął na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie. W dzień 5. rocznicy śmierci tego wybitnego muzyka odwiedziliśmy jego grób. Charakterystycznym elementem na nagrobku jest napis „Cisza jak ta”, nawiązujący do jednego ze skomponowanych przez niego utworów. Poza kwiatami i kilkoma zniczami, fani artysty na nagrobku wciąż zostawiają też kilka grosików, będących symbolicznym nawiązaniem do utworu „Za ostatni grosz”.

Zobacz na zdjęciach, jak 5 lat po śmierci Romualda Lipko wygląda jego grób:

Budka Suflera wspomina Romualda Lipko. „Tacy ludzie jak Romek są przy nas zawsze i wszędzie”

Kolejna rocznica śmierci Romualda Lipko to okazja do wspomnień związanych z tym wybitnym kompozytorem. W mediach społecznościowych przypominają go dziś między innymi koledzy z Budki Suflera.

„Milczący moment.

Szóstego lutego 2025 roku mija piąta rocznica śmierci Romualda Lipko.

Późnym wieczorem poprzedzającym tamten smutny dzień opuszczałem szpitalną salkę razem z Romka żoną Dorotą. W progu zatrzymałem się na chwilę i spojrzałem na niego nie mówiąc nic. On też milczał. Żadne słowa nie były potrzebne. Ten milczący moment był ostatnim w mojej pamięci obrazem Człowieka, który tak bardzo rozświetlił moje życie…

Jednak po nocy przychodzi dzień… Dzisiaj po latach wiem, że tacy ludzie jak Romek są przy nas zawsze i wszędzie. Wystarczy zanucić, zagwizdać czy zaśpiewać parę nut a On się zjawia w towarzystwie dziewczyny o imieniu Jolka lub żeby nam powiedzieć że do każdej dobrej rozmowy potrzeba dwojga, albo przypomnieć o tym, że sam możesz wybierać los i jak piękne są dmuchawce…

Dzięki Stary

t.” – czytamy we wspominkowym poście opublikowanym 6 lutego br. w mediach społecznościowych zespołu.

Z kolei Mieczysław Jurecki, gitarzysta Budki Suflera, w rozmowie z reporterem Eski.pl wspomina, że z Lipko poznali się już w latach 70.

– Urzekł mnie tym, że któregoś razu przyniósł ciastka na imprezę. Miał taką fantazję. W ‘81 roku zaprosił mnie do zespołu. W ‘82 roku nagraliśmy „Jolkę” – podkreśla muzyk. – Nagraliśmy przez tyle lat tyle przebojów, które zna i śpiewa cała Polska. Młodzież je pamięta. Zagraliśmy na Przystanku Woodstock koncert dla 700 tys. osób, dla których zagraliśmy „Jolkę”, a nie było ich na świecie. Te dzieci śpiewają każde słowo i śpiewają z nami w trakcie koncertu. Dochodzę do wniosku, że nie zmarnowaliśmy życia – podsumowuje.

W związku z 5. rocznicą śmierci kompozytora, w czwartek (6 lutego) o godzinie 20.50 na antenie TVP2 będzie można obejrzeć dokument pt. „Romuald Lipko - Niezapomniane melodie”.

Z kolei w sobotę (8 lutego) muzycy Budki Suflera pojawią się na rynku w Kazimierzu Dolnym, gdzie odbędą się uroczystości upamiętniające zmarłego pięć lat temu muzyka, połączone ze wspólnym śpiewaniem skomponowanych przez niego utworów.

Quiz. Te przeboje napisał Romuald Lipko. Tworzył nie tylko dla Budki Suflera!
Pytanie 1 z 10
Kto wykonywał przebój „Nic nie może wiecznie trwać”?
Lublin Radio ESKA Google News
Autor: