Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
Zacznijmy od największej lubelskiej uczelni, czyli UMCS. Jak wynika z danych rekrutacji online, największym zainteresowaniem - pod względem łącznej liczby rejestracji na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich - cieszyły się takie kierunki, jak: kryminologia, psychologia, prawo, finanse i rachunkowość, informatyka czy anglistyka. Który z tych kierunków był oblegany w największym stopniu przez kandydatów?
- Pod względem liczby osób przypadających na jedno miejsce, tegorocznym zdecydowanym hitem rekrutacji była nasza nowość, czyli kryminologia - przyznaje Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS. - O przyjęcie na ten kierunek ubiegało się blisko 40 osób na jedno miejsce
W dalszej kolejności, równie dużym zainteresowaniem cieszyła się psychologia (ponad 10 osób na jedno miejsce), anglistyka, jazz i muzyka estradowa, finanse i rachunkowość oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna (po 6 osób na każdy z tych kierunków), tylko nieco mniejszym zainteresowaniem ciszyła się ekonomia, zarządzanie oraz lingwistyka stosowana o specjalności j. angielski i j. niemiecki (po 5 osób).
Katolicki Uniwersytet Lubelski
Tłumy młodych osób chcą też studiować od października na KUL-u. Jak wygląda w tym przypadku rozkład najpopularniejszych kierunków?
- W naszym przypadku, najpopularniejszy kierunek to oczywiście nasze sztandarowe programy, czyli psychologia, prawo, filologia angielska, i sinologia - mówi Ewa Kula z Działu Komunikacji KUL. - Oprócz tego, do grona kierunków z największą liczbą kandydatów dołączyło pielęgniarstwo, czy lingwistyka stosowana i italianistyka.
Jeśli chodzi o liczbę kandydatów na studia na poszczególne kierunki, to w przypadku psychologii jest to 6 osób na jedno miejsce, a ponad 3 osoby o jedno miejsce strało się na takich kierunkach, jak: zarządzanie, pielęgniarstwo, filologia angielska czy lingwistyka stosowana i sinologia.
Politechnika Lubelska
Zaglądamy także na "Polibudę", która również może pochwalić się sporym zainteresowaniem na poszczególnych kierunkach.
- Zdecydowanym liderem w rankingu najchętniej wybieranych przez kandydatów kierunków jest kierunek finanse i rachunkowość, na Wydziale Zarządzania - przekazuje nam Iwona Czajkowska-Deneka, rzecznika PL. - Na jedno miejsce przypadają tutaj 4 osoby. W czołówce znajdują się również: architektura, inżynieria logistyki, informatyka, marketing i komunikacja rynkowa.
W tych ostatnich przypadkach, o jedno miejsce stara się średnio 3 kandydatów.