Dęblin – młode miasto
Pierwsza historyczna wzmianka o Dęblinie datowana jest na 14 lipca 1397 roku. - Pierwsza wzmianka o Dęblinie z 14 lipca 1397 r. występuje w annałach biblioteki klasztornej zakonu klarysek w Starym Sączu, a dotyczy aktu sprzedaży wsi Dęblin przez jej dziedzica Piotra „de Demblin" za 200 grzywien praskich Grotowi z Jankowic herbu Rawa – czytamy na stronie urzędu miasta.
I wojna światowa zahamowała na cztery lata rozwój tejże miejscowości. Po odzyskaniu niepodległości, w Dęblinie i jego okolicy zlokalizowano kilka jednostek wojska polskiego. A to z kolei spowodowało wzrost liczby mieszkańców.
- Od końca maja do sierpnia 1920 r. w Dęblinie stacjonowała Francuska Szkoła Pilotów, którą przebazowano do Bydgoszczy, w związku ze zbliżającym się frontem. W lipcu tegoż roku Dęblin stał się bazą dla jednostek lotnictwa polskiego biorących udział w wojnie polsko- bolszewickiej. W sierpniu 1920 r. w Dęblinie mieściła się Główna Kwatera Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, w związku z przeglądem 14, 16 i 21 Dywizji Piechoty 4. Armii Wojska Polskiego, która 16 sierpnia 1920 r. wykonała zwycięski manewr znad Wieprza, zwany „Cudem nad Wisłą" – informuje miasto.
Aktualnie miasto jest siedzibą kilku większych zakładów pracy Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1 S.A. Odział w Dęblinie czy Wojskowych Zakładów Inżynieryjnych.
ZOBACZ TAKŻE: Tak kiedyś wyglądał Dęblin
Lista najszybciej wyludniających się miast w Polsce
Na stronie portalu „Polska w Liczbach” znajduje się raport dotyczący miast, które wyludniają się najszybciej. Na jego szczycie jest Władysławowo. Jak wynika z raportu, liczba mieszkańców w 2023 roku zmniejszyła się, w porównaniu do 2002, o 5 399 mieszkańców.
W pierwszej „dziesiątce” znalazło się również miasto z województwa lubelskiego. A chodzi konkretnie o Dęblin. Jak wynika z raportu, w 2002 roku w tym mieście mieszkało 19 294 mieszkańców. Z kolei w 2023 roku liczba ta wynosiła 14 217. Oznacza to spadek liczby osób mieszkających w tym mieście o 5 077.