
Siedem Pomników Historii na terenie województwa lubelskiego. Co trafiło na listę?

Puławy – zespół pałacowo-parkowy
Puławska rezydencja rozciąga się wzdłuż skarpy na wyniosłym wschodnim brzegu Wisły i zboczu doliny nieopodal historycznego brodu na Wiśle. To właśnie tutaj powstało pierwsze muzeum w Polsce. Izabela Czartoryska - to ona nabyła do swojej kolekcji Damę z Gronostajem Leonardo Da Vinci, jedyny obraz wynalazcy i malarza, który znajduje się w Polsce.
Do tej pory dla wielu osób jest miejsce do wspólnego spędzania czasu z całą rodziną na rodzinnych spacerach.

Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny małe miasto położone w dolinie środkowej Wisły o wyjątkowych walorach architektoniczno-krajobrazowych. Jest to jedna z najbardziej znanych turystycznie miejscowości położonych w woj. lubelskim. Jest bardzo urokliwe! Przyciąga wielu miłośników spacerów i pięknych widoków! W sezonie letnim miasto to słynie także z wielu inicjatyw kulturalnych, w tym takich festiwali, jak chociażby Kazimiernikejszyn, Festiwal Dwa Brzegi czy Skrzydła nad Kazimierzem.

Zamość - historyczny zespół miasta w zasięgu obwarowań XIX wieku
To prywatne miasto-twierdza kanclerza wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego jest doskonałą realizacją koncepcji XVI-wiecznego miasta idealnego. Jego układ przestrzenny oparty na włoskiej renesansowej teorii jest prawdziwą lubelską perłą!

Zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce
Kozłówka leży w pobliżu Kozłowieckiego Parku Krajobrazowego, ale nie tylko natura jest tam warta uwagi. Główną atrakcją jest Muzeum Zamoyskich. Można w nim zobaczyć m.in. powozownię i pałacowe wnętrza urządzone w pełnym przepychu stylu. Oprócz pięknie zachowanych wnętrz pałacowych można się tu też przejść po zachwycających ogrodach.

Historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina
Historyczny zespół architektoniczno-urbanistyczny Lublina obejmuje Wzgórze Zamkowe, Wzgórze Staromiejskie oraz fragment układu przestrzennego poza niezachowanymi murami miejskimi integralnie przynależącego do najstarszej części miasta. Ta stolica woj. lubelskiego swoim wyglądem przywodzi na myśl włoskie miasteczka.
Stadnina koni w Janowie Podlaskim
Jest najstarszą i jedną z piękniejszych stadnin koni w Polsce. Wbrew nazwie nie znajduje się ona w samym Janowie Podlaskim, lecz w odległej od niego o 2 km miejscowości Wygoda. Malowniczo położona wśród bujnych nadbużańskich łąk, jest prawdziwym „końskim rajem”.
Stadnina słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej. Mniej znane w świecie, ale równie znakomite są hodowane tu konie angloarabskie.
Cerkiew prawosławna pw. św. Onufrego w Jabłecznej
Liczący ponad 500 lat monaster w Jabłecznej – najstarszy w Polsce prawosławny klasztor – został uznany za pomnik historii. Otoczony polami i łąkami nadbużańskimi, jest przykładem założenia przestrzennego o wyjątkowych walorach architektonicznych i krajobrazowych. Zabytek ten wpisany został do rejestru w 1972 roku, „jako przykład klasycystycznego monastyru prawosławnego zlokalizowanego malowniczo za wsią w pętli Bugu, w miejscu poprzednich budowli cerkiewnych sięgających początkami XV wieku”.