Gdzie można zobaczyć najpiękniejszą panoramę w Lublinie? Widoki z tych miejsc zapierają dech w piersiach!
Taras widokowy Hotelu Victoria
Hotel Victoria usytuowany jest na wzniesieniu przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego z Narutowicza. Taras widokowy mieści się na XI piętrze hotelu i funkcjonuje od jego powstania w roku 1972. Początkowo znajdowała się tam kawiarenka. Sala widokowa ma powierzchnię 40 mkw, a sam taras widokowy około 220 mkw. Na tarasie można zorganizować wydarzenia dla ok. 200 osób. Dzięki usytuowaniu i wysokości hotelu taras jest najwyższym dostępnym punktem widokowym w Lublinie.
Z góry możemy zobaczyć całe miasto m.in.: Aqua Park MOSiR, stadion ARENA, stadion lekkoatletyczny, wszystkie uniwersytety: KUL, UMCS, Politechnikę Lubelską, Górki Czechowskie, katedrę, liczne kościółki, stare miasto, Zamek Lubelski, Bramę Krakowską, etc. Z tego powodu taras bywa wykorzystywany przez organizatorów wycieczek do szybkiego zwiedzania miasta.
Taras restauracji 2 Pi Er
Restauracja znajduje się na najwyższej kondygnacji gmachu Lubelskiego Centrum Konferencyjnego. Z tarasu lokalu roztacza się widok na Ogród Saski i okolicę.
Zielony dach VIVO!
Miejsce jest idealnym punktem widokowym, z którego podziwiać można Stare Miasto i panoramę Lublina. Dach składa się z dwóch części: kwietnej łąki oraz dachu intensywnego, który jest dostępny dla wszystkich odwiedzających. Znajdują się tu ścieżki spacerowe, ławki, a także tabliczki informacyjne dotyczące poszczególnych roślin. Zamysłem projektanta było oddanie Dolinie Czechówki terenu zabranego przez inwestycję, nawiązanie do natury i zmiennego krajobrazu pobliskiej rzeki. Dach, dzięki rozległej przestrzeni, pokrytej lokalną roślinnością o regionalnym, lubelskim charakterze, nawiązuje do naturalnych krajobrazów nadrzecznych. Poza ekologicznymi walorami spełnia również funkcję rozrywkową. Odbywają się na nim różnorodne eventy oraz cotygodniowe wydarzenia i aktywności dla najmłodszych, a w okresie wakacyjnym działa tu wyjątkowa plaża z leżakami, nadmorskimi siedziskami i placem zabaw dla dzieci. Koncepcję architektoniczną przygotowało Biuro Architektoniczne Stelmach i Partnerzy.
al. Unii Lubelskiej 2
Brama Krakowska
Brama Krakowska to jeden z symboli miasta. Powstała w XIV w. wraz z murami miejskimi. Nazwę zawdzięcza historycznemu szlakowi, który prowadził z Krakowa przez Lublin do Wilna. Była punktem obserwacyjnym dla straży ogniowej, grano z niej także hejnał miejski. Zamieszkiwał ją również zegarmistrz, obsługujący znajdujący się na niej zegar. Dzisiaj można podziwiać z niej panoramą Krakowskiego Przedmieścia i Śródmieścia.
ul. Bramowa 2
Wieża Trynitarska
Okazała Wieża Trynitarska była kiedyś niepozorną furtą w zabudowaniach przylegającego do murów miejskich kolegium jezuickiego. Dopiero po przebudowie w 1819 r. według projektu Antonio Corazziego 60-metrowa wieża zaczęła dumnie górować nad miastem. Ze szczytu wieży spogląda blaszany kogucik, który według legendy przestrzegał mieszkańców Koziego Grodu przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Podobno do dziś czuwa nad miastem… Na jej ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lublina. Aby się tam dostać trzeba pokonać 207 schodków.
ul. Królewska 10
Donżon - wieża obronna
Romańska wieża obronna, nazywana także donżonem, jest najstarszą budowlą na wzgórzu zamkowym. Została wzniesiona w 1. poł. XIII w. z kamienia i cegły. Wieża ma wysokość ok. 20 m a grubość jej murów w przyziemiu dochodzi do 4 m. Najwyższą kondygnację oświetla biforium - charakterystyczny dla budowli romańskich otwór okienny podzielony na dwie części kamienną kolumienką. Ze szczytu Donżonu można podziwiać panoramą całego Lublina.
ul. Zamkowa 9
Taras widokowy Centrum Spotkania Kultur
Na dachu budynku Centrum Spotkania Kultur znajdują się zielone tarasy. Inspiracją do stworzenia kompozycji roślinnych w podniebnych ogrodach była bogata flora regionu lubelskiego, jednego z najczystszych obszarów Unii Europejskiej. Dach jest porośnięty typowymi dla Lubelszczyzny roślinami: gryką, ziołami, kwiatami polnymi, jabłonkami. W planach jest założenie ogrodu warzywnego i przygotowanie warsztatów z ekologicznego ogrodnictwa. Spacerując wśród zieleni, można podziwiać panoramę Lublina. Na tarasie można również odwiedzić Miejską Pasiekę Artystyczną, która wpisuje się w wielowiekową tradycję pszczelarstwa na Lubelszczyźnie.
plac Teatralny 1