10 najważniejszych muzeów w Lublinie. Znasz je wszystkie?
Muzeum Historii Jesziwy Mędrców Lublina
Założona w Lublinie przez rabina Majera Jehudę Szapirę w 1930 roku była największą uczelnią talmudyczną na świecie. Zwiedzanie Muzeum oraz Synagogi możliwe jest codziennie. Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Hotelu Ilan.
Dom Słów – Izba Drukarstwa
Dom Słów powstał w oparciu o istniejącą od 2008 roku Izbę Drukarstwa, działającą przy ul. Żmigród 1. Program Domu Słów ma podkreślać znaczenie słowa (mówionego i drukowanego) w kulturze i w życiu społecznym. Chodzi tu również o rolę „wolnego słowa” jako ważnego czynnika zmian społecznych i politycznych. Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Domu Słów.
Państwowe Muzeum na Majdanku
Państwowe Muzeum na Majdanku to najstarsza w Europie instytucja muzealna upamiętniająca ofiary drugiej wojny światowej. Zostało utworzone jesienią 1944 r. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. Na terenie Muzeum obejmującym 90 ha znajduje się ok. 70 obiektów historycznych. Szczegółowe informacje dla zwiedzających dostępne są na stronie internetowej Państwowego Muzeum na Majdanku. Zwiedzanie muzeum jest bezpłatne.
Muzeum Wsi Lubelskiej
Muzeum Wsi Lubelskiej malowniczo położone w dolinie rzeki Czechówki, jest jednym z największych skansenów w Polsce. Muzealna ekspozycja podzielona została na sektory odzwierciedlające zróżnicowanie krajobrazowe i etnograficzne Lubelszczyzny: Wyżyna Lubelska, Roztocze, Powiśle, Podlasie, Nadbuże oraz sektory dworski i miasteczkowy. Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Muzeum Wsi Lubelskiej.
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Lubelskie to jedna z najstarszych i największych instytucji kulturalnych po prawej stronie Wisły. Ma cztery oddziały na terenie Lublina i pięć zamiejscowych. Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Muzeum Narodowego w Lublinie.
Regionalne Muzeum Cebularza
Wizyta w Muzeum pozwala miło spędzić czas i poszerzyć wiedzę o Lubelszczyźnie (i nie tylko) poprzez zabawę zakończoną degustacją.
Szczegóły dotyczące pokazów, ich godzin oraz biletów dostępne są na stronie internetowej Regionalnego Muzeum Cebularza.
Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej
Dawniej Brama Krakowska stanowiła część murów obronnych miasta. Od 1965 roku mieścił się tu Oddział Historyczny Muzeum Lubelskiego, a od 1979 roku Brama jest siedzibą Muzeum Historii Miasta Lublin. Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie Muzeum Narodowego - Oddział Muzeum Historii Miasta Lublina.
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Marii-Curie Skłodowskiej w Lublinie
Rośnie tu około 6500 gatunków flory, zgromadzonych w kilkunastu działach między innymi rosarium, dziale roślin wodnych czy alpinarium. Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Ogrodu Botanicznego UMCS.
Piwnica Pod Fortuną
"Piwnica pod Fortuną" to unikatowe w skali Europy pomieszczenie zdobione w całości XVII wiecznymi polichromiami o tematyce emblematycznej. Znajdziemy tu rzadkie, jeśli nie jedyne, przeniesienie grafik z wydanego w 1596 roku przez braci de Bry sztambucha "Emblemata Saecularia" na dekorację ścienną. Szczegółowe informacje dla zwiedzających i ceny biletów dostępne są na stronie internetowej Piwnicy Pod Fortuną.
Lubelska Trasa Podziemna
Lubelskie Podziemia to ok. 280-metrowa trasa turystyczna biegnąca pod Rynkiem i kamienicami Starego Miasta. Trasa powstała w wyniku połączenia kilkunastu z licznych staromiejskich piwnic, których historia sięga początku XVI w., czyli stulecia największej świetności Lublina. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej Lubelskiej Trasy Podziemnej.